Jak naučit děti zacházet s penězi. Díl 1.

Za posledních deset let se v Česku zlepšilo povědomí o nutnosti finančního vzdělávání již od dětství. Protože je finanční zdraví jeden z hlavních pilířů pro šťastný a spokojený život, bylo by vhodné, aby se tomuto tématu věnovalo v Česku mnohem více pozornosti. V článku se zaměřujeme na to, jak bychom měli děti vést do věku cca 10 let, aby si vytvořily správné návyky a postoje k penězům.

Díky práci doktorů z University of Cambridge víme, že během prvních 7 let života, si vaše dítě vybuduje základní návyky o fungování peněz a vytvoří si k penězům postoje, které ho pak životem provází. Přitom se v Česku cca 1/3 rodičů domnívá, že prvňáček si ještě nepotřebuje zažít hospodaření s vlastním kapesným.

Čím dříve využijete příležitosti k tomu, učit vaše děti v běžných denních situacích (např. dát šestiletému dítěti 30 Kč, aby si vybralo, jaké ovoce si koupí), tím lépe se jim bude v dospělosti s penězi dařit. V uvozovkách se dá říci, že nikdy není brzy, začít děti učit zacházet s penězi.

Děti se učí zejména pozorováním, instrukcemi a praxí (Rettig and Mortenson 1986). Rodiče a jejich osobní příklad, jsou proto nejdůležitější faktor při formování jejich finanční gramotnosti. Dále mají na děti velký vliv učitelé, jejich spolužáci a nejbližší okolí. Nezanedbatelný vliv mají také média a reklama, která dnes efektivně cílí na děti nejen v televizi, ale také v mobilních telefonech a tabletech.

Věk do 5 let

Zhruba do věku 3 let si děti utváří představu o tom co je to šetření a co je to utrácení. Do věku asi 5 let už ví, že za zboží se musí zaplatit. Nejsou však zatím schopné rozeznat hodnotu peněz, a rozlišit která bankovka či mince je hodnotnější. Klíčová věc, kterou by se měli v tomto věku naučit je, že je potřeba šetřit, abychom si mohli koupit něco, co chceme.

Aktivity vhodné v tomto věku:

Připravte 3 nádoby/pokladničky s nápisy – „úspory“, „útraty“, „sdílení“. Pokaždé když dítě dostane peníze, rozdělte je na 3 díly a uložte do jednotlivých nádob. Naučte poté vaše dítě používat nádobu „útraty“ na malé nákupy jako samolepky nebo sladkosti. Nádobu „sdílení“ pro účely jako dárek pro někoho kdo to potřebuje, nebo pro záměr kamaráda. Nádoba „úspory“ pak slouží k nákupu dražších věcí.

Nechte vaše dítě stanovit si cíl, jako například koupit si hračku. Ujistěte se, že nebude příliš drahá, aby spoření netrvalo celé měsíce. Chcete je totiž nastavit na úspěch a úspěšné myšlení. Pokud má dítě cíl koupit si něco skutečně drahého, pomozte mu stanovit plán, který jim pomůže např. navýšit příjmy do pokladničky a splnit cíl v rozumném časovém rámci.

Pokaždé když přidáváte dětem peníze do pokladničky, přepočítejte s ním aktuální stav a promluvte si o tom, kolik jim ještě peněz chybí do splnění cíle, který si vybraly. To jim dává pocítit smysl v čekání a v tom být trpělivý a spořit si.


Kolik peněz můžete za 15 let připravit?

měsíční vklad 0% p.a. (běžný účet) 3% p.a. 5% p.a.
500 Kč 90 000 Kč 113 400 Kč 133 000 Kč
1000 Kč 180 000 Kč 226 800 Kč 266 000 Kč
2000 Kč 360 000 Kč 453 600 Kč 531 900 Kč

ve výpočtech s nenulovým ročním zhodnocením, je zahrnut vstupní poplatek 5% z celkem vložené částky

V tomto věku je vhodné začít také dětem spořit na budoucnost. A nyní můžete využít to, že máte před sebou 15-20 let, kdy za pomoci relativně nízkých pravidelných úložek, můžete připravit potřebný kapitál ve výši statisíců korun. Typicky totiž v 18 letech věku přichází největší výdaje, spojené se studii na vysoké škole nebo startem samostatného života. V tabulce vlevo si můžete porovnat, kolik peněz stihnete za 15 let naspořit. Pokud zvolíte nástroje s vyšším ročním zhodnocením, budete mít po 15 letech částku až o 50% vyšší.

Věk 6 – 10 let

Hlavní lekce: Musíme si vybírat, jakým způsobem budeme peníze utrácet.

V tomto věku je nutné, aby se vaše děti naučili to, že peněz je omezené množství a pokud utratí to, co mají naspořeno, není dál z čeho utrácet. Měli byste nejen pokračovat v aktivitách jako pokladničky na úspory, útraty a sdílení, nebo stanovování cílů, ale měli byste začít děti zapojovat do dospělejších finančních rozhodnutí.

Aktivity vhodné v tomto věku:

Zapojte vaše děti do každodenních finančních rozhodnutí. Například jim vysvětlete, že jste si koupili neznačkový 100% džus proto, že je o 10 Kč levnější a vám chutná stejně. Nebo s nimi mluvte o tom, že papírové kapesníčky kupujete ve velkém balení, protože vás každý balíček vyjde levněji.
Dejte vašim dětem malý obnos, např. 60,- Kč a nechte je nakoupit třeba ovoce, které splní parametry, jaké vy potřebujete. Získají tak zkušenosti o nutnosti dělat finanční rozhodnutí.

Mluvte nahlas o tom, jak se rozhodujete vy, zda danou věc koupíte. Např. Je to něco co skutečně, ale opravdu potřebujeme? Nebo to můžeme vynechat, když jdeme tento týden na večeři? Mohlo by to stát méně peněz někde jinde? Můžeme koupit dvě za cenu jednoho balení vedle v obchodě?

Na závěr radíme – buďte důslední (např. pokud dítěti půjčíte peníze, trvejte na jejich vrácení) a jděte příkladem. To je pro vaše děti nejdůležitější.

 

V dalším díle se budeme zabývat tím, jak vést děti od 11 let věku.

Zdroje: The Guardian, University of Cambridge study – Habit formation and learning in young children

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..