Souboj chatbotů

S příchodem ChatGPT v říjnu 2022 se spustila AI lavina, která zaplavila internet, zprávy i kruhy hladových investorů, kteří od té doby do umělé inteligence investují řádově více peněz. Například v roce 2022 do AI startupů přiteklo cca 4,5 mld. dolarů a v roce 2023 už to bylo 29,1 miliardy investovaných v 691 transakcích, což představuje 646,7 % nárůst objemu investovaných prostředků oproti předchozímu roku.

Tam kam tečou peníze, tam se dějí věci, a v oblasti chatbotů je to od té doby jedna novinka za druhou. Chatboti už dávno zvládli tzv. "Touringův test" ačkoliv Touring nenavrhl test, ale spíše myšlenku, že pokud nerozpoznáte zda se bavíte s člověkem, pak by bylo spravedlivé nazývat tento stroj inteligentním ("thinking machine"). A každých téměř každý měsíc se objeví nový jazykový model, který chatboty pohání nebo jeho nová lepší a výkonnější verze.

Přesto se pokusím udržovat na této stránce aktuální informace a ukázat vám hlavní rozdíly v možnostech využití jednotlivých chatbotů a také rozdíly v jejich parametrech.

DATUM AKTUALIZACE: 18.5.2024

Aktuální největší novinkou je rychlost a multimodalita tedy schopnost modelů pracovat s daty v jakékoliv formě - soubor, text, obraz, video, hlas, zvuky i hudba. OpenAI i Google jsou zatím jediné s multimodálními jazykovými modely a dokonce to zvládnou v reálném čase. Snad se toho všichni i brzy dočkáme, protože zatím tyto funkce má k dispozici jen pár vyvolených.


P.S. Zatím je bezpochyby a s velkým náskokem nejlepší model GPT 4o od společnosti OpenAI, který je dostupný zdarma všem. Na druhém místě vidím Gemini 1.5 Ultra, hlavně díky kontextovému oknu 2 mil. tokenů, to je pro představu asi 20 velkých románových knih. A na třetím Claude protože dokáže generovat stylem i obsahem velmi kvalitní české texty.


Důležité je říci, že všechny modely chatbotů stále mohou tzv. „halucinovat“ - prezentovat mylné informace velmi přesvědčivým způsobem, někdy dokonce podloží své tvrzení neexistujícím odkazem.

Vždy používejte kritické myšlení a ověřujte si informace, obzvláště pokud na nich chcete zakládat vlastní rozhodování nebo je prezentovat veřejně. V budoucnu bude tento nešvar ošetřen, ale vytvořit si návyk ověřování informací a kritického myšlení vám na škodu rozhodně nebude.


Pokud potřebujete detailní srovnání, přeskočte rovnou na konec článku, kde najdete detailní tabulku se všemi informacemi.

CLAUDE - model 3

Claude je chatbot, který se může pochlubit schopností pracovat s dlouhými textovými daty a soubory. Je kreativní v tvorbě textu a dokáže „chápat“ delší souvislosti v textu a pracovat s daty a analyzovat je. Výhodou je že je zdarma, a je již dostupný i v EU. V některých případech mi přijde, že generuje obsahově a vyjadřováním lepší texty než GPT 4.

Do budoucna Claude chystá napojení na externí aplikace a další novinky, a po stránce kvality textu a odpovědí je schopen konkurovat ChatGPT. Jen co se týká funkcionalit a přístupu k internetu zatím zaostává.


Na co se hodí:

  • Práce s dlouhými textovými daty
  • Práce se soubory - pptx, docsx, xlsx, csv, txt
  • Kreativní texty
  • Brainstorming


Web: claude.ai

Přístup k internetu: NE

Práce se soubory: Možnost zpracovat až s 10 soubory s maximální velikostí 5 MB pro jeden soubor.

Cena: Zdarma + možnost předplatného

Jak vybrat chatbota?

Výběr toho správného chatbota závisí na vašich individuálních potřebách.

Pokud hledáte pokročilý nástroj pro kreativní psaní, pokročilou analýzu dat, argumentaci, brainstorming, nebo programování, měli byste zvážit ChatGPT s modelem GPT 4 nebo Claude.

Pro výzkum a vyhledávání aktuálních informací je ideální Bing Chat nebo Perplexity.ai.

Pokud potřebujete chatbota pro rychlé odpovědi, výzkum, ale také pro programování nebo vzorce v Excelu/Google sheets, Google Bard je skvělou volbou.


Pro detailní porovnání jsem vám vytvořil tabulku.

Poslední update tabulky: 31.8.2023