S příchodem ChatGPT v říjnu 2022 se spustila AI lavina, která zaplavila internet, zprávy i kruhy hladových investorů, kteří od té doby do umělé inteligence investují řádově více peněz. Například v roce 2022 do AI startupů přiteklo cca 4,5 mld. dolarů a v roce 2023 už to bylo 29,1 miliardy investovaných v 691 transakcích, což představuje 646,7 % nárůst objemu investovaných prostředků oproti předchozímu roku.
Tam kam tečou peníze, tam se dějí věci, a v oblasti chatbotů je to od té doby jedna novinka za druhou. Chatboti už dávno zvládli tzv. "Touringův test" ačkoliv Touring nenavrhl test, ale spíše myšlenku, že pokud nerozpoznáte zda se bavíte s člověkem, pak by bylo spravedlivé nazývat tento stroj inteligentním ("thinking machine"). A každých téměř každý měsíc se objeví nový jazykový model, který chatboty pohání nebo jeho nová lepší a výkonnější verze.
Přesto se pokusím udržovat na této stránce aktuální informace a ukázat vám hlavní rozdíly v možnostech využití jednotlivých chatbotů a také rozdíly v jejich parametrech.
DATUM AKTUALIZACE: 18.5.2024
Aktuální největší novinkou je rychlost a multimodalita tedy schopnost modelů pracovat s daty v jakékoliv formě - soubor, text, obraz, video, hlas, zvuky i hudba. OpenAI i Google jsou zatím jediné s multimodálními jazykovými modely a dokonce to zvládnou v reálném čase. Snad se toho všichni i brzy dočkáme, protože zatím tyto funkce má k dispozici jen pár vyvolených.
P.S. Zatím je bezpochyby a s velkým náskokem nejlepší model GPT 4o od společnosti OpenAI, který je dostupný zdarma všem. Na druhém místě vidím Gemini 1.5 Ultra, hlavně díky kontextovému oknu 2 mil. tokenů, to je pro představu asi 20 velkých románových knih. A na třetím Claude protože dokáže generovat stylem i obsahem velmi kvalitní české texty.
Důležité je říci, že všechny modely chatbotů stále mohou tzv. „halucinovat“ - prezentovat mylné informace velmi přesvědčivým způsobem, někdy dokonce podloží své tvrzení neexistujícím odkazem.
Vždy používejte kritické myšlení a ověřujte si informace, obzvláště pokud na nich chcete zakládat vlastní rozhodování nebo je prezentovat veřejně. V budoucnu bude tento nešvar ošetřen, ale vytvořit si návyk ověřování informací a kritického myšlení vám na škodu rozhodně nebude.
Pokud potřebujete detailní srovnání, přeskočte rovnou na konec článku, kde najdete detailní tabulku se všemi informacemi.
Aktuálně nejvýkonnější a ve všech testech nejlepší model současnosti, vhodný pro každodenní práci i pro rozvoj vašeho byznysu. Pokud model využijete k automatizacím například pomocí aplikace Make nebo Zapier, můžete na AI s přehledem delegovat i více než 20 % vaší práce a věnovat se hodnotnějším činnostem.
Model GPT 4o je nyní dostupný zdarma pro všechny uživatele (přístup uživatelům spouští postupně). V názvu GPT 4o "o" znamená "omni", což značí že je model multimodální a to znamená, že byl trénován na datech z textu, obrazu, videa a hlasu. Díky tomu má schopnosti výrazně lepší než předchozí modely a stává se z něj skutečně mocný nástroj.
Detailní rozbor modelu najdete v článku "GPT 4o zdarma: OpenAI opět změnila hru a tisíce startupů může zavřít byznys".
Na co se hodí:
Web: chatgpt.com
Přístup k internetu: ANO - využívá vyhledávač Bing
Práce se soubory: ANO
Hlasové ovládání: ANO - pro platící
Cena: ZDARMA, pokročilé funkce a prioritní přístup za 20 $ měsíčně + daň
S ChatGPT s modelem GPT 4o máte, dle mého názoru, k dispozici suverénně nejvýkonnější chatbot na trhu, se kterým dokážete jedním předplatným nahradit spoustu placených aplikací. Velkou výhodu vidím také v možnosti povídat si s ChatGPT přes jejich aplikaci pro mobilní telefony, když zrovna nemáte možnost psát a číst.
Pokud jste náročný uživatel, který hledá chatbota se všemi vymoženostmi, ChatGPT s modelem GPT 4 je to, co hledáte. Tento model nabízí pokročilou kreativní tvorbu textů, argumentaci a je schopen pracovat s externími zdroji jako soubory, webové stránky, Youtube nebo Google Drive. Asi nejlépe ze všech „chápe“ souvislosti v textu a datech a umí skvěle pracovat i se složitějšími prompty.
Na rozdíl od verze 3.5 je mnohem lepší v argumentaci a "myšlení" tedy mnohem lépe chápe souvislosti v textu a datech. Také mnohem lépe chápe a doržuje instrukce v promptech, které mu zadáte.
S GPT asistenty vám ChatGPT umožní vytvářet agenty, které za vás budou zpracovávat runtinní práci jako např. převod mezi různými formáty dat nebo předávání dat mezi různými aplikacemi například z emailu do tabulky nebo z tabulky na LinekdIn. Při propojeni se Zapier či Make pak můžete automatizovat téměř jakékoliv rutinní úkoly a ovládat více než 6000 aplikací jako jsou aplikace od Google, sociální sítě, aplikace pro správu úkolů či komunikaci atd.
Detailní rozbor modelu najdete v článku "GPT 4 Turbo aneb OpenAI opět změnila hru".
Na co se hodí:
Web: chatgpt.com
Přístup k internetu: ANO - využívá vyhledávač Bing
Práce se soubory: ANO
Cena: 20 $ měsíčně + daň
ChatGPT s modelem GPT 3.5 je univerzální chatbot, který umí dobře pracovat s dlouhými textovými i tabulkovými daty. Je to skvělý nástroj pro brainstorming, tvorbu a zpracování emailů a analýzu dat (musíte je ale vložit do chatu) a jednodušší prompty. Pracuje velmi rychle a na spoustu úkolů vám bude stačit. Pokud potřebujete pracovat s velmi dlouhými texty, nebo v konverzacích pokračovat co nejdéle, sáhněte raději po vyšších modelech, protože GPT 3.5 v konverzacích "ztrácí paměť" už po asi 10.000 tokenech (cca 7.500 slov). Jinak mu musíte důležité informace často připomínat a se složitými prompty si neporadí.
Na co se hodí:
Web: chatgpt.com
Přístup k internetu: NE
Práce se soubory: NE
Cena: Zdarma
Google Gemini je ideální na faktické odpovědi a studium, protože má přístup k aktuálním datům z internetu. Na výstupu dostanete možnost vybrat si ze 3 návrhů. Všechny 3 výstupy jsou přibližně stejně dlouhé cca 400 slov a méně. Pokud potřebujete spolehlivého partnera pro výzkum, studium nebo pomoc s Excel/Google sheets, Gemini je skvělou volbou.
Do budoucna je tento model velmi zajímavý svým potenciálem pro nasazení do všech Google aplikací, což nás v příštích měsících a letech postupně čeká. Aktuálně už vyhledávač Google u některých dotazů nabízí odpověď vygenerovanou svou AI k standardním výsledkům vyhledávání.
Skvělou funkcí v Gemini je tlačítko s logem Google "Zkontrolovat odpověď", které ověří faktickou správnost výstupu vyhledáváním těchto informací s Google a podá vám o tom zprávu. Model také dokáže pracovat s obrovským objeme dat najednou - až 2 mil. tokenů - ale zatím pouze přes API.
Na co se hodí:
Web: gemini.google.com
Přístup k internetu: ANO, čerpá aktuální data z internetu a neustále se vylepšuje model, který ho pohání.
Práce se soubory: NE
Cena: Zdarma, 20 $ měsíčně za výkonnější modely
Claude je chatbot, který se může pochlubit schopností pracovat s dlouhými textovými daty a soubory. Je kreativní v tvorbě textu a dokáže „chápat“ delší souvislosti v textu a pracovat s daty a analyzovat je. Výhodou je že je zdarma, a je již dostupný i v EU. V některých případech mi přijde, že generuje obsahově a vyjadřováním lepší texty než GPT 4.
Do budoucna Claude chystá napojení na externí aplikace a další novinky, a po stránce kvality textu a odpovědí je schopen konkurovat ChatGPT. Jen co se týká funkcionalit a přístupu k internetu zatím zaostává.
Na co se hodí:
Web: claude.ai
Přístup k internetu: NE
Práce se soubory: Možnost zpracovat až s 10 soubory s maximální velikostí 5 MB pro jeden soubor.
Cena: Zdarma + možnost předplatného
Microsoft Copilot je aplikace dostupná zdarma pro všechny z prohlížeče MS Edge nebo z mobilní aplikace. Dostupná je také jako placená aplikace napojená na Office - konkrétně Word, Excel, Outlook a Powerpoint. K AI funkcím využívá pokročilé modely od OpenAI GPT 4 Trubo a GPT 4o, takže výstupy jsou velmi kvalitní. Pokud pracujete v kanceláři s MS Office určitě vám ušetří spoustu času i tím že nemusíte přepínat do další aplikace.
Pokud ho používáte v prohlížeči Edge (klikněte na tu malou ikonku Copilot vpravo nahoře), dokáže vám odpovídat na obsah stránky, kde se právě nacházíte, nebo její obsah shrnout a pomoci vám rychleji získávat informace. Pod touto ikonkou také najdete záložku "Napsat" kde můžete generovat texty, používat totiž k vytváření textů web copilot.microsoft.com kde máte možnost zvolit si styl konverzace Kretivní, Vyvážený a Přesný mi přijde jako možnost zcela nejhorší a téměř neužitečná s výjimkou vytváření obrázků pomocí DALL-E 3.
K vyhledávání informací používá vyhledávač Bing, který stále velmi zaostává za schopnostmi Google, ale službu vám udělá.
Na co se hodí:
Web: bing.com (v prohlížeči Microsoft Edge)
Přístup k internetu: ANO
Práce se soubory: NE (pouze obrázky)
Cena: Zdarma, 20 $ měsíčně pro aplikaci v MS Office
Perplexity.ai je chatbot, který se zaměřuje na vyhledávání informací, výzkum a studium. Je schopen vyhledávat aktuální informace a poskytovat odkazy na relevantní zdroje, což ho činí ideálním nástrojem pro studium, vyhledávání a výzkumné úkoly. Umí prohledávat také obsah videí na Youtube a na váš dotaz vám poskytne ucelenou a srozumitelnou odpověď i s odkazy na zdroje. Ke shrnutí výsledků vyhledávání používá modely GPT od OpenAI a v placené verzi si můžete vybrat i modely od Anthropic nebo Meta.
Perplexity umí česky a k dispozici existuje plugin pro internetový prohlížeč Chrome nebo Brave. Tento plugin vám pak umožní komunikovat se stránkou, kterou si zobrazujete a jejím obsahem nebo rovnou s celou doménou (např. liborkovar.com).
Na co se hodí:
Web: perplexity.ai
Přístup k internetu: ANO
Práce se soubory: ANO, s omezením na 3 soubory za den o maximální velikosti 25 MB.
Cena: Zdarma + možnost předplatného
Výběr toho správného chatbota závisí na vašich individuálních potřebách.
Pokud hledáte pokročilý nástroj pro kreativní psaní, pokročilou analýzu dat, argumentaci, brainstorming, nebo programování, měli byste zvážit ChatGPT s modelem GPT 4 nebo Claude.
Pro výzkum a vyhledávání aktuálních informací je ideální Bing Chat nebo Perplexity.ai.
Pokud potřebujete chatbota pro rychlé odpovědi, výzkum, ale také pro programování nebo vzorce v Excelu/Google sheets, Google Bard je skvělou volbou.
Pro detailní porovnání jsem vám vytvořil tabulku.
Poslední update tabulky: 31.8.2023