Medvědí trh je možná blíže, než si myslíte!

Medvědí trh je možná blíže, než si myslíte!

V posledních letech jsme se přiblížili vrcholu ekonomického cyklu a podle více ukazatelů můžeme sledovat přicházející ekonomickou krizi, nebo v lepším případě korekci v řádu až několika desítek procent. Akcie za posledních 10 let zaznamenaly 3 takové korekce a americký akciový index S&P500 zaznamenal růst z ceny 683 dolarů na současných cca 3000 dolarů. To je celkem 439 % zhodnocení během 10 let. Je tedy čas změny trendu z býčího na medvědí, který může trvat několik let?

Nejdříve se podívejme na 4 důležitá fakta, která by mohla značit přicházející krizi. Sami zvažte zda je čas upravit svoje portfolio a zabránit výraznému poklesu vašich investic. Možná totiž nastal čas nakupovat do portfolia investice s fixním výnosem a vybírat zisky na akciovém trhu.

1. FED ukončil kvantitativní uvolňování (QE)
Vývoj akciového indexu S&P500 za posledních 20 let. Průběh kvantitativního uvolňování (QE) v jednotlivých letech je označen modře.

Aktiva FEDuVývoj celkových aktiv ve správě FEDu se přiblížil 5 biliónům dolarů (cca 1,3 násobek amerického státního rozpočtu).

Jeden z hlavních faktorů růstu akciových trhů posledních deseti let bylo tzv. kvantitativní uvolňování (QE). Kvantitativní uvolňování v podstatě znamená, že FED nakupoval státní dluhopisy a hypoteční zástavní listy v hodnotě biliónů dolarů. V USA již již QE skončilo a FED začal peníze stahovat zpět. Co se bude dít, nikdo netuší, protože je to nový experiment, který se v historii nikdy nevyzkoušel. Díky QE se po krizi v roce 2008 podařilo srazit ceny dlouhodobého zadlužení USA a vrátit na trhy důvěru. Pomoci ekonomice a především pak akciovému trhu k výraznému růstu. Zároveň se ale úroveň nepodařilo zvýšit inflaci, ta od roku 2009 kolísá okolo 2 % ročně. A během poslední dekády se americký veřejný dluh zdvojnásobil.

Věděli jste, že syntetická CDO („napákování hypotečního trhu“), která výrazně ovlivnila vývoj nemovitostní krize v roce 2008 , se již více než 3 roky vesele obchodují dál. Banky jako City, mají aktuálně více než 100 mld. dolarů v nových syntetických CDO.

2. Vývoj zhodnocení amerických dluhopisů

Výnos amerických dluhopisů opět živí spekulace o další korekci. Nejedná se však pouze o finanční sektor, v ohrožení je také americká inflace, jakožto nejdůležitější ekonomická proměnná na světě. Zatím se zdá, že zvýšit inflaci může snad už jen Trumpova obchodní válka. Výnosy amerických dluhopisů od začátku roku 2019 rostou, u tříměsíčního se můžete dočkat 2,04 % ročně, u tříletého 1,68 % ročně a 10 – letý státní dluhopis nese aktuálně výnos 1,90 % ročně. Pokud se podíváme zpátky do historie, dala se z ceny 10 – letého a 3 – měsíčního amerického státního dluhopisu, dobře předpovídat přicházející krize. Z grafu vývoje rozdílu těchto sazeb je vidět, že za poslední 3 velké krize v letech 1980, 2000 a 2008, předcházel pokles tohoto ukazatele do záporných hodnot. Letos v měsících květen až červenec, se tento ukazatel pohyboval v záporných hodnotách 3 měsíce. Pokud by se historie opakovala, zbývají nám do další krize měsíce, maximálně 1 rok.

US dluhopis - Výnos 10 let mínus výnos 3 měsíce
Vývoj rozdílu ceny 10 – letého a 3 – měsíčního amerického státního dluhopisu. Šedivá pole vyznačují ekonomickou krizi.
3. P/E akcií se pohybuje mezi 20 – 25

Price to Earnings (PE) neboli ukazatel poměru ceny jedné akcie ku zisku na jednu akcii, nám vypovídá o tom kolik dolarů musíte investovat do jedné akcie, abyste na ní mohli vydělat 1 dolar vypláceného zisku. To nám prozradí, jaké budoucí zisky investoři u dané společnosti očekávají. Na dnešním trhu jsou investoři v průměru ochotni zaplatit 20 – 25 dolarů za zisk ve výši 1 dolaru. Pokud se podíváme do historie, často ve chvíli kdy P/E akcií prudce přerostlo přes hodnotu 25, následovala ekonomická krize. Stalo se tak při prasknutí internetové bubliny v roce 2000 i při nemovitostní krizi na konci roku 2008. Dlouhodobý medián hodnoty PE se pohybuje okolo 15. Podle toho by se dalo soudit, že ceny akcií se blíží svému současnému vrcholu. Na druhou stranu, pokud se podíváme na historický vývoj hodnoty ukazatele PE těsně před krizí, mají akciové trhy potenciál k dalšímu růstu. Růst akciových trhů může jako dříve, dosáhnout řádu několika desítek procent do chvíle, než přijde další ekonomická krize.

Vývoj hodnoty ukazatele PE na akciovém indexu S&P500 od roku 1930, šedivé zóny znázorňují ekonomické krize.

další stránka …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..