Medvědí trh je možná blíže, než si myslíte!

Medvědí trh je možná blíže, než si myslíte!
4. Nacházíme se na konci revolučního, migračního i finančního cyklu
ekonomicke cykly
Významné vývojové a ekonomické cykly, které můžeme zanamenat za posledních téměř 270 let. Aktuálně jsme na prahu dalšího evolučního skoku.

V tomto období často dochází k výrazným turbulencím na trhu a často také k výrazným výprodejům na akciových trzích. Tyto výprodeje akcií často předchází nastartování nového ekonomického cyklu a už dnes můžeme vidět, v jakých oborech bude následovat další evoluční skok. Čeká nás změna dopravy a přechod na elektrický pohon nejen v automobilech. Elektrická auta už dnes vyrábí každá automobilka ať už jsou názory na vliv na životní prostředí různé.
 
Čeká nás průlom ve spojení člověka s počítačem, takzvaná singularita a už dnes jsou vidět první přelomové výsledky. Např. společnost Neuralink představila implantát kterým je možné mozkem a ovládat např umělé končetiny. Ve zdravotnictví jsme na prahu pěstování umělých orgánů, opravy tkání kmenovými buňkami separovaných z tukových buněk z vlastního těla, i pilulek které vám prodlouží věk o několik desítek let.
 
Na konci roku 2019 poletí do vesmíru první komerční let s živou posádkou „civilních astronautů“. Ve financích přichází fintech firmy jako Revolut, Robinhood nebo M1 Finance a zásadně mění se zaběhnutá pravidla. Nástup kryptoměn mění možnosti platebních transakcí a možností pro celý svět. Vyvíjí se satelitní internet, který bude dostupný všem na Zemi. A podobné zásadní objevy a úspěchy přichází i v oblasti výroby materiálů, kvantových počítačů a dalších přelomových technologií. Zkrátka tak jako už v minulosti mnohokrát, brzy dojde k evolučnímu skoku a to co se nám dnes zdá nedostatkové, jako byla např. elektřina před 200 lety, bude brzy dostupné v hojné míře. Čeká nás růst stovek nových mladých miliardářů – podnikatelů kteří jsou tvůrci těchto změn.

Závěr

V USA se na významnějších krizích podílely hlavně externí šoky, jako korekce rozpočtových deficitů po válce ve Vietnamu, ropné šoky, bubliny akciových trhů, korporátní selhání, teroristický útok nebo nadměrné přehřátí trhu nemovitostí. Šlo většinou o jevy, na které bylo těžké se připravit. Přesto se korekce dala očekávat a někteří lidé na to upozorňovali dopředu. Stačí vám totiž mít informaci o přicházející krizi měsíc dopředu a můžete ochránit své investice před výrazným poklesem.

Býčí trhy od roku 1930
Graf zobrazuje býčí trhy, jejich trvání a jejich výnosy během posledních téměř 100 let. Bílé pruhy znázorňují ekonomické krize a medvědí trhy.

Kouzlo investování do akciových portfolií a fondů v těchto obdobích spočívá v tom, že ztráty nedosahují 100%. Pouze v několika případech v historii přesáhly ztráty 70 %. Následný býčí trh však vždy přinesl zhodnocení v řádu několika set procent. Pokud by se vám tedy stalo, že se vaše investice v krizi propadnou na hodnotě, často stačí prostředky nevybírat a výnos si „vyčekat“.

 Tak jako v minulém býčím trhu, který trval 18 let (1980 – 1998), i nyní se však místo medvědího trhu můžeme dočkat pouze korekce ve výši 10 – 30 %. A následně očekávat dalších 5 – 8 let výrazného růstu akciových trhů, než dojde na medvědí trh a pokles o více než 50 %.

Co tedy dělat? Jak se připravit na přicházející globální změnu a jak zabezpečit svoje investice? Kde držet peníze v době krize a kde nyní? Proč vás zlato v krizi nezachrání, která aktiva v krizi rostou, a která rostou v jakékoliv době?

Více v dalších článcích, webinářich, případně v komentářích nebo se ptejte přímo mě.

Online webinář - Proč bohatí bohatnou

 

Jak investují bohatí? Co z toho můžete využít pro sebe? Naučíme vás ověřený postup, který používají úspěšní investoři. Postup, který vás dovede k finanční nezávislosti a životu v blahobytu, pokud ho budete dodržovat. Ukážeme vám jak   můžete vydělávat na akciích, dluhopisech, nemovitostech, i pokud nemáte k dispozici rezervy ve výši miliónů korun. Ukážeme vám čeho byste se měli držet a čemu byste se naopak měli obloukem vyhnout. Pokud nejste pokročilý investor a chcete zvýšit své finanční IQ, nebo získat na věci nový pohled, pak je náš webinář Proč bohatí bohatnou právě pro vás. Registrace je zdarma, více informací naleznete zde.

Zdroje: Harry S. Dent – Zero Hour, macrotrends.net, Reuters, Federal Reserve Bank economic research, Finviz.com, multpl.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..