Začátek roku je ideální čas pro revizi vašeho majetku.

Začátek roku je ideální čas pro revizi vašeho majetku.

Je to doba, kdy snadněji než v průběhu roku najdete čas na přemýšlení, zpětnou vazbu na osobní a pracovní rozvoj, ohlédnutí se za uplynulým rokem a stanovení vize toho, který je před vámi. Je to také ideální čas na revizi vašich financí a portfolia.

Různá rozložení portfolia

Je to ideální doba vyhradit si pár hodin, podívat se na vaše peníze z jiného pohledu a položit si několik klíčových otázek. Jako např. pokud bych nebyl ochoten postavit si vlastní dům bez plánu od projektanta a žít v něm beze strachu, neměl bych ještě zodpovědněji přistupovat k plánování financí? Dávám tomu takovou důležitost, nebo to spíš zanedbávám či podstupuji nepřiměřené riziko? Nespadl by mi náhodou takový dům na hlavu?

Je to také skvělá příležitost stanovit a zapsání vize toho, jak si představujete, jak by měly vaše peníze pracovat pro vás.

Henry Kisssinger: „Pokud nevíte kam jdete, každá z cest vás dovede nikam.“

Pokud plánování a pohled na finance a budování majetku směrem do budoucnosti, není vaše poprvé, doporučuji se na vše podívat z perspektivy celého vašeho života. A ideálně i po něm, tedy co za sebou chcete zanechat své rodině. Rodiny, které se dokáží dívat na finance a budování majetku tímto způsobem, žijí po generace v blahobytu, mají výrazně vyšší možnosti a svobodu volby, na rozdíl od těch ostatních.

Pokud byste dokázali od svých 20 let do 80 let odkládat 1.000 Kč do aktiv, která vám přinesou výnos 10 % ročně – bude mít váš majetek hodnotu cca 38.000.000 Kč. To je něco co by mohl odkázat téměř každý v Česku pro své děti a vnoučata. A věnovat každý rok pár hodin zamyšlení nad vaší finanční budoucností, je klíčový krok, který vám naprosto změní život.

 • Jak jsem spokojený s tím, jak se moje peníze zhodnotily za posledních 5 let, kdy trhy rostly o cca  85%, tedy 13,09 % ročně, nebo také na 1.850.000 Kč z investovaného 1.000.000 Kč?
 • Pokud něco nezměním, jak bude vypadat stav mých účtů a majetku za 10 let? Budu s tím spokojený?
 • Co očekávám od svých peněz v roce 2021 a v dalších 10 letech?
 • Jak mohu navýšit svůj příjem v roce 2021 a v příštích 5 letech?
 • Od jakého věku plánuji, že mi příjem na pokrytí životného standardu bude generovat majetek a investice, ne má vlastní práce?
 • Jak mám rozložený majetek? A nepřevažuje náhodou v portfoliu některá třída aktiv více než je zdrávo?
 • Jak mám ochráněny své investice, pro případ dalšího propadu na finančních trzích a proti inflaci?
 • V jaké oblasti se mi daří investovat nejlépe? Jak v této oblasti mohu své investice ještě posílit, případně diverzifikovat?
 • Je někdo v mém okolí, komu se opakovaně daří investovat, ať už do nemovitostí, akcií, či jiných tříd aktiv? Mohu toho nějak „využít“ i ve svůj prospěch?
 • Kdo mi pomáhá se správou majetku a investic? Splňuje to má očekávání, nebo je čas na revizi?
 • Co mohu v tomto roce udělat pro zvýšení svého finančního IQ?

Na co se zaměřit?

Pojďte se společně se mnou podívat na to, co všechno je dobré před začátkem nového roku zkontrolovat a na co se zaměřit, aby vaše investice rostly a peníze se přesouvali spíše do té vaší kapsy. Klíčové je být k sobě upřímný a nic si nenalhávat, podívat se na čísla a trochu se věnovat počítání. Případně mít na to připravený excel, který to za vás spočítá. Ten co používám já a investoři z mého okolí, si můžete stáhnout.

Stáhněte si soubor „Rozložení aktiv v portfoliu“ – Excel

Peter Drucker: „To, co měříme, můžeme ovládat.“

Jak vzrostla hodnota vašeho majetku za rok 2020? Jak za posledních 5 let a 10 let? Pokud váš majetek neroste, riskujete že budete mít v životě čím dál méně možností a svobody, než více.

Kolik procent ročního příjmu, se vám za rok 2020 podařilo odložit sobě? Kolik v předchozích letech? Pokud minulá léta nemáte zapsané, netrapte se tím a začněte od začátku. Minulost stejně nezměníte.

Kolik procent měsíčního příjmu můžete sobě s jistotou odkládat vždy? Pomáhá zbavit se strachu a přílišné opatrnosti, když víte jak málo vám stačí v případě, že by se něco hodně po … kazilo.

Kolik procent ročního příjmu hodláte odložit v roce 2021? Bude to snazší odvádět z účtu každý měsíc, hned jakmile příjem dorazí na účet? Raději každý kvartál, nebo spíše najednou, např. na konci roku?

Stavy všech účtů, hodnoty investičního a nemovitého majetku a věcí zvláštní hodnoty. Samozřejmě mimo vlastní bydlení a věcí, které nevlastníte jako investici.

Rozložení investičního a nemovitého majetku podle tříd aktiv a zda to odpovídá tomu jak bych to měl mít. Akcie, dluhopisy, nemovitosti, komodity, cash, plus alternativní investice jako start-up, private equity, cryptoměny a blockchain, umění, sbírky apod.

Roční náklady na pojištění majetku, života a zdraví. Jaká je to část příjmů? Pokud je to více než 5% (mimo povinné zdravotní poj.), je někde něco špatně. Buď si dopřáváte více než je zdrávo, nebo platíte za riziko více, než je zapotřebí.

Měsíční náklady na zajištění současného životního standardu. Doporučuji rozepsat do položek, dnes vám k tomu moderní bankovní aplikace pomohou. Dokáží roztřídit výdaje podle položek jako útraty v restauraci, bežné nákupy či nákupy elektroniky. Samozřejmě pouze to, co jste platili z účtu či kartou. Kolik je to ročně zaznamenejte ideálně k ročním vyjádřením. V jakém měsíci budete mít vyděláno na roční náklady?

Měsíční náklady na přežití, tedy omezený životní standard na zajištění bydlení, jídla, dopravy a péče o zdraví. Kolik je to ročně zaznamenejte ideálně k ročním vyjádřením. V jakém měsíci budete mít vyděláno na roční náklady?

Plánované výdaje přesahující 50.000 Kč. Předpokládám, že víme, že 3 – 6 násobek výdajů na současný životní standard, by měl mít stranou jako rezervu každý, kdo vydělává peníze. Máte plán jak tyto výdaje financovat? Je promyšlený nebo emocionální?

Výše úvěrů a jejich měsíčních splátek, pokud nějaké máte. Také si poznačte zda dluh kryje aktivum (nějaká investice, která se dá zpeněžit či dále zhodnocovat). Doporučuji doplnit si, jaká část jsou úroky a zda by to nešlo snížit. Kolik je to ročně zaznamenejte ideálně k ročním vyjádřením.

V jakém poměru je moje zadlužení k hodnotě mého majetku, včetně vlastního bydlení? Pokud jste nad 75 % podstupujete pravděpodobně vyšší riziko než by bylo zdrávo, hlavně v situacích jako jsou ekonomické a finanční krize, či „Covidová“ krize a celosvětový útlum byznysu.

Jak se v tomto roce zhodnotila všechna má aktiva a jakým aktivům se podařilo překonat inflaci? Mohu toho nějak využít pro tento rok? Započítal jsem všechny související náklady na pořízení či správu těchto aktiv? Není na čase realizovat zisky, v některých vysoce výnosných investicích.

Jakým aktivům v portfoliu se dlouhodobě nedaří? Není lepší smířit se s vlastní chybou úsudku a přesměrovat peníze tam, kde se mi naopak dlouhodobě daří? Nebo mají tyto investice potenciál v příštích letech vydělat nejen na ztrátu vlastní hodnoty, ale také zajímavý výnos za celé období od zainvestování?

Jakou část aktiv jsem schopen rychle přeměnit na hotovost, bez sankcí či ztráty hodnoty, přesahující procenta z objemu? Mám na mysli i v případě ekonomické krize, recese, či propadu na akciových trzích v řádu desítek procent.

Jak mám vyřešeno hladké přebrání, či ovládání majetku svou rodinou v případě, že by se mi stalo něco, co by mě omezilo, nebo zcela znemožnilo majetek a účty ovládat? Např. slepota, smrt, dlouhodobý pobyt v zahraničí, vyhoření nemovitosti se všemi smlouvami apod.

Naprosto ideální je, pokud si na evidenci financí a majetku vytvoříte tabulku v MS Office, Google Sheets, či jiné alternativě a budete si tabulku pravidelně, minimálně jednou ročně aktualizovat. Také je fajn udělat si zálohu, pokud tabulku nevytváříte rovnou online s automatickou zálohou.

Pokud svůj majetek budete pečlivě evidovat, případně si doplníte další užitečné položky, které budou vyhovovat jen vám, garantuji vám, že na konci příštího roku bude vaše tabulka vypadat lépe než dnes. Velký vliv má samozřejmě to, že vaše podvědomí vám s vaším plánem pomůže. Stojí vám to za hodinku či dvě, jednou za rok?

A co třeba rovnou teď?

Stáhněte si soubor „Rozložení aktiv v portfoliu“ – Excel

Do roku 2021 vám přeji pevné nervy, klidnou mysl, moudrá investiční rozhodnutí a nadstandardní investiční příležitosti, které se hodí do vašeho portfolia a vašich záměrů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..