7 důvodů proč investovat jako Nobelova nadace

7 důvodů proč investovat jako Nobelova nadace

Obrázek pro tento článek byl vytvořen pomocí umělé inteligence, se zadáním vytvoř kreativní grafiku na téma nekonečného růstu investičního fondu Nobelovy Nadace. Vygenerujte si vlastní obrázek na https://hotpot.ai/art-generator.

Portfolio fondu Nobelovy nadace zvládlo od roku 1950, překonat více než 22 krizových období, kdy se akciové trhy „koupaly v krvi“. Průměrný propad akcií byl při takové události v průměru cca – 18 %. Přesto dlouhodobě roste majetek fondu a zvládá vyplácet odměny laureátům Nobelových cen.

Příběh Nobelovy nadace přitom není tak zářivý od svého počátku. Po téměř 50 letech od svého založení málem došlo k jeho uzavření pro nedostatek kapitálu. Alfred Nobel totiž odkázal svůj majetek investovaný do amerických státních dluhopisů. To není zrovna vhodný nástroj pro dlouhodobou správu majetku a čerpání renty z výnosů. Pokusím se vám to dokázat na příkladu toho co se dělo s fondem Nobelovy nadace za posledních 121 let.

 

Do fondu bylo v roce 1901 převedeno cca 1,7 mld. SEK (švédských korun) a hodnota odměny za Nobelovu cenu byla 4 mil. SEK, což je asi 0,24 % z celkového majetku. Do roku 1950 se fond zmenšil na 0,6 mld. SEK. Reálně hrozilo, že fondu dojdou peníze a skončí, nebo bude muset prostředky dodat švédská vláda (spíše tedy daňoví poplatníci Švédska). Politici se však shodli, „přehlasovali“ závěť Alfreda Nobela a fond začal prostředky spravovat dynamicky. To znamená že více než polovinu majetku umístili správci v roce 1950 do akciového portfolia, část do nemovitostí, část do investic s fixním výnosem (dluhopisů) a část do alternativních investic. Správci fondu se začali řídit teorií Moderního portfolia, jak ji v 50 letech definoval Harry Markowitz a to změnilo všechno. Za tento „návod“, jak spravovat investiční portfolio využitím diverzifikace, byl spolu s dalšími dvěma ekonomy v roce 1990 oceněn Nobelovou cenou.

 

Majetek fondu tak dlouhodobě roste právě od doby, co místo portfolia skládajícího se ze 100 % z amerických státních dluhopisů, začal fond investovat do globálního diverzifikovaného portfolia akcií, dluhopisů, nemovitostí a alternativních investic. Od roku 1950 do roku 1991 se tak majetek fondu zvětšil na původních 1,7 mld. SEK a k prosinci 2021 fond spravoval cca 6 mld. SEK v aktivech. Průměrný roční výnos od roku 1950 k dnešku tak činí krásných 3,25 % p.a. po odečtení všech odměn všem Laureátům v průběhu 71 let.

Připravil jsem vám rychlý průlet historickými událostmi, které ovlivnily finanční trhy a které fond Nobelovy nadace zvládl překonat. Vybral jsem jich 22 a níže najdete tabulku, která vám rozklíčuje, co se dělo s akciovým trhem ve vybraných 22 rocích. Zatím se ukazuje, že způsob, jakým fond Nobelovy nadace investuje, dokáže zajistit dostatečný výnos, který je nad inflací. Přináší tak možnost každý rok čerpat finanční prostředky a zároveň zvyšovat hodnotu majetku. Tímto způsobem si tak každý investor dokáže zajistit tzv. nekonečnou rentu a tedy i finanční svobodu a lepší možnosti v životě pro sebe i svou rodinu.

Historické události, které ovlivnily finanční trhy

1949 červen končí 2. světová válka

1954 test jaderné bomby na Bikinách, Roger Bannister zaběhl míli pod 4 minuty, Ellis island a „válka proti imigrantům“

1955 – 1975 válka ve Vietnamu

1958 první americký satelit Explorer I, vysoký nárůst americké nezaměstnanosti, vynález mikročipu, experimentální jaderná elektrárna v provozu

1961 prosinec – 1962 červen Krize na Kubě

1966 USA má ve Vietnamu 500 tis lidí, vrcholí móda minisukní, zdravotní varování na cigaretách v USA, Čínská kulturní revoluce

1971 srpen kolaps Bretton-woodského měnového systému

1973 leden – 1974 říjen Ropná krize, 1974 skandál Watergate, kmen idniánů Kootenai vyhlásili válku USA, největší série tornád v USA, vysoká inflace celosvětově

1978 první úspěšné umělé oplednění in vitro, 1979 Rusko napadne Afganistán, Čína Vietnam, Somálsko Etipii, obchodní dohoda USA Čína

1980 listopad – 1982 srpen vysoká inflace a úroky v USA, 1980 září začátek války Irák vs Irán

1986 duben – exploze Černobylu a  raketoplánu SpaceShuttle Challenger, nemoc šílených krav, Halley kometa nejblíže zemi

1987 září 19 – černé pondělí – pád burzy (DowJones -22,6 % za den)

1990 kolaps socialismu v zemích východní Evropy

1994 občanská válka a genocida ve Rwandě, Nelson Mandela prezident Jižní Afriky, Srbsko útočí na Bosnu, 1994 květen vypukla Ebola v Zaire

1998 srpen začátek Ruské krize a devaluace Rublu, Auckland New Zealan 66 dní blackout, Clinton a Lewinsky, US rozpočet v plusu

2000 březen – 2002 říjen Internetová bublina, 11.9.2001 teroristický úrok na WTC

2006 NASA sonda New Horizon, Google kupuje Youtube, prophet Muhammad karikatura, Sadaam Husain popraven, bombový atentát v Mumbai – Indie

2008 hypoteční krize v USA a následně finanční krize globální

2007 říjen – 2009 březen Finanční a nemovitostní krize

2014 srpen Ruská invaze a následná anexe Krymu

2018 začátek kauzy Cambridge Analytica, virus Ebola v Africe, občanské nepokoje v USA

2020 Covid 19

2022 Válka, Vysoká inflace, Energetická krize, Trpí dodavatelské řetězce

Nyní by bylo dobré konečně odhalit „tajemství“ jak to ti šikovní správci dělají, že majetek fondu Nobelovy nadace roste a odměny za Nobelovu cenu také. Už jsme si řekli, že správu staví na Moderní teorii portfolia a také na diverzifikaci mezi různé třídy aktiv. Informace o rozložení do konkrétních investic můžete najít ve výroční zprávě, kterou každý rok nadace zveřejňuje. Je zajímavé sledovat, jak myslí na podporu vlastní ekonomiky a ekonomiky sousedních severských zemí. Investují totiž zajímavou část portfolia právě do akcií a dluhopisů společností podnikajících ve Švédsku a v sousedních severských zemích. Za posledních 5 let do prosince 2021 rostly aktiva o 59 % a za posledních 71 let o 3,25 % ročně po odečtení nákladů na vyplacení odměn laureátům a přes všechny nepříznivé události. Do jakých aktiv investovali v letech 2017 – 2021 vidíte v grafu níže.

Rozložení aktiv fondu Nobelovy nadace v letech 2017 - 2021.

Málokterý správce majetku se může pochlubit historií 121 let, ze které byste se mohli poučit. V tomto případě pozitivně i negativně, tedy jak to nedělat i jak na to. Pokud se podíváte „dovnitř“ portfolia zjistíte, že nadace investuje především do fondů, indexových fondů ať už se jedná o akcie, dluhopis, nemovitosti či alternativní investice. Docela to ladí s Warrenem Buffetem, který radí že by většina lidí měla investovat právě do indexových fondů (globální diverzifikované portfolio) a nespekulovat sázkami na konkrétní akciové tituly.

 

Bylo by fajn také přiznat že ani Warren Buffet ani Alfred Nobel ani většina dnešních úspěšných a bohatých nevybudovali jmění sázkou na diverzifikované portfolio. Bohatí investoři a podnikatelé většinou vsadili na jednoho koně a poté budovali další, až nakonec skončili s diverzifikovaným majetkem. Pokud tedy je vaším cílem vybudovat jmění za „krátkou dobu“, nejrychleji to vždy zvládnete sázkou na jedno podnikání / jednu geniální investici. Chce to ale notnou míru otrlosti k riziku a podnikatelského ducha. Cesta fondu Nobelovy nadace je cesta na jistotu. Rychlost jakou vybudujete majetek dle vašich představ pak bude odpovídat jakou část peněz, které ročně vyděláte dokážete zainvestovat a jak dobře se o svoje peníze dokážete postarat.

 

Tak si to na závěr shrneme a uvidíme, zda jste zachytili alespoň 7 důvodů proč investovat jako Nobelova nadace.

  1. Průměrný výnos od roku 1950 je 3,25% p.a. po zaplacení odměn Laureátům.
  2. Portfolio přestojí krize i války.
  3. Desítky let prověřené know-how.
  4. Dlouhodobé nad inflační zhodnocení.
  5. Jistý způsob jak si zajistit „nekonečnou rentu“.
  6. Příliš konzervativní portfolio způsobí že vám jednou dojdou peníze.
  7. Moderní teorie portfolia byla po 40 letech praxe oceněna Nobelovou cenou. 😉

Pamatujte, že nejlepší co můžete udělat pro svoje investiční portfolio, je zlepšit svoje znalosti a odkládat více peněz sobě.

Když to může fungovat pro Nobelovu nadaci … A já osobně věřím, že zrovna tady si umí dobře spočítat a mají k tomu k dispozici ty nejlepší informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..